سرند و فیدر
ثبت نام

بر خلاف دیگر انواع کانوایرها، راندمان کانوایرهای ویبره (ظرفیت، سرعت انتقال، ارتفاع بستر مواد) بسیار تحت تاثیر خواص (مخصوصا اندازه ذرات) مواد می باشد. در صورت ثابت ماندن مشخصات ارتعاشی یک کانوایر، مواد بالک مختلف با سرعتهای مختلفی حمل خواهند شد و ارتفاع بستر آنها نیز متفاوت خواهد بود و در نتیجه مواد با نرخهای متفاوتی تغذیه خواهد شد(شکل زیر). این ویژگی کانوایرهای ویبره باید بطور مناسب در بکارگیری آنها لحاظ شود.-    اندازه ذرات
بهترین راندمان در انتقال مواد خشک، یکنواخت، ریز و گرانولی(مثل ماسه، سرباره، زغال و غیره) بدست می آید؛ سرعت انتقال افقی این مواد به 0.3 m/s و گاهی تحت شرایط بهینه ارتعاشات به 0.6 m/s می رسد. کمترین راندمان کانوایرهای ویبره نیز برای مواد بالک غیریکنواخت با درصد زیادی ذرات غبار می باشد؛ سرعت انتقال این مواد 50-66% کمتر است. حتی مواد غبارآلود با اندازه ذرات کمتر از 0.05 mm (مثل سیمان) برای انتقال با کانوایرهای ویبره مناسب نیستند. سرعت انتقال افقی آنها اغلب حدود 0.1-0.15 m/s و ارتفاع بستر مواد 50-60 mm حتی در حداکثر دامنه نوسانات می باشد.
وقتی ذرات غبارآلود بالا می پرند ‘jump’ ، لایه هوا بین آنها تشکیل می شود، بنابراین مقاومت هوا در برابر پرواز کردن آنها بیشتر می شود. به همین دلیل کانوایرهای ویبره برای مواد ریز غبارآلود کارآمد نیستند. مهمترین مسئله، پیدا کردن شرایط ارتعاشی مناسب برای انتقال کارآمد مواد غبارآلود است. با افزایش دامنه نوسانات، راندمان انتقال مواد غبارآلود افزایش می یابد. به همین دلیل، اغلب این مواد با کانوایرهای ارتعاشی با محرک خارج از مرکز (دامنه نوسانات 12-15 mm و فرکانس 400-500 rpm ) منتقل می شوند. در کانوایرهای با محرک مغناطیسی با دامنه پایین (0.5-1.2 mm ) و فرکانس بالا (3000 rpm) ، انتقال این مواد عملا غیرممکن است. در کانوایرهای شیبدار در حرکت رو به بالای مواد، سرعت و ظرفیت تقریبا 3-5 % به ازای هر درجه کاهش می یابد(شکل زیر) و به همین دلیل زاویه شیب تجهیزات ویبره از 10˚ بیشتر نمی شود.

برای مواد پودری، مثل سیمان، با بیش از 60 % ذرات غبار، زاویه شیب رو به بالا اغلب کمتر از 5˚ است، چون در شیبهای بیشتر عملا مواد برای بالا رفتن متوقف می شوند.
در شیبهای رو به پایین (تا 10˚) همه مواد بالک آسانتر منتقل می شوند. به همین دلیل کانوایر انتقال مواد پودری باید ترجیحا 5-10˚ شیب داده شود.

-    رطوبت
کمی رطوبت (تا 10 % ) برای مواد غیر-چسبنده non-sticky و مواد غیر-لزج non-viscous (ماسه تمیز، خاک اره) خللی در انتقال این مواد ایجاد نمی کند و حتی گاهی مفید است و باعث افزایش سرعت می شود. اما در رطوبت بیشتر به شدت راندمان افت می یابد. مواد مرطوب چسبناک (مثل خاک رس) به سختی می توانند منتقل شوند.

-    مواد درشت طبقه بندی شده
سنگهای درشت و متوسط اگر شامل ذرات ریز نباشند، به راحتی با کانوایرهای ویبره منتقل می شوند، اما در برخورد با کف سینی سر و صدا ایجاد می کنند و باعث سایش خواهند شد. خُرد شدن مواد نیز محتمل است. جهت مقاومت بیشتر در برابر سایش می توان دیواره های ظرف را با لاینر لاستیکی پوشاند.

-    مواد طبقه بندی نشده
مواد طبقه بندی نشده با گستره وسیعی از اندازه ذرات مختلف، سرعت انتقال پایینی دارند. مواد منتقل شده کاملا از هم جدا نمی شوند، اما می توان مشاهده کرد که مواد درشت سریعتر روی لایه ذرات ریز حرکت می کنند.
-    دانسیته
دانسیته ذرات اثر قابل توجهی در سرعت انتقال ندارد؛ مثلا خاک اره و سنگ آهن با یک سرعت منتقل می شوند، اگرچه دانسیته آنها با هم خیلی فرق می کند. بارهای مخلوط، مثلا ترکیبی از ماسه، گچ و آجر خُرد شده با همان اندازه ذرات، در یک جریان بدون جدایش ذرات ریز و درشت منتقل می شوند.

 

مرجع: کتاب conveying machine

 

مطالب مرتبط:

انواع کانوایرهای ویبره

انواع کانوایر بر اساس ویژگی تکیه گاه

 

مطالب مرتبط

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید